Yeniden Canlandırmalarda Köle-Kadın Tartışması

Son dönemde popülerleşen Kuzey kültürü çerçevesinde Viking yeniden canlandırmaları da oldukça revaçta, ancak kimi zaman bu durum tartışmalara da neden olabiliyor. İsveç’in Höllviken kentinde bulunan Fotevikens Museum’da yaşanan bir olayı da buna örnek verebiliriz.

Görsel: Askjell
(Görsel: Askjell)

Fotevikens Museum, yaşayan bir Viking köyü olarak arazide inşa edilen ve canlandırmalara dâhil olunabilen bir müze olarak hizmet sunmaktadır. Burada katılımcılar yaklaşık 70.000 metrekarelik arazide kurulmuş yaşam biçimini dilerlerse gözlemleyebilmekte, dilerlerse de belirlenmiş roller çerçevesinde senaryolara dâhil olarak bir Viking gibi yaşamayı deneyebilmektedirler. Ancak kimi zaman etkinliklerin boyutu tartışmalara yol açmakta veya yanlış anlamalara yol açmaktadır ve yeniden canlandırmalara kendisini gereğinden çok kaptıranlara rastlanmaktadır.

Geçtiğimiz Haziran ayında İsveç polisine Fotevikens Museum’da yaşanan bir olayın şikayet edildiği haberi basına yansımıştır. Şikâyete göre köyde yeniden canlandırma yapan bir tiyatro grubu kendisini fazla kaptırarak bir kadını rızası dışında köle olarak satılığa çıkarmış, yüz kadar tanığın önünde itirazlara rağmen satışı gerçekleştirmiştir. Köle olarak satıldığı iddia edilen kadının polise şikâyeti ile olay basına yansımıştır. Polis olayın araştırıldığını söylemiştir. Müze yetkilileri ise yaşananların kurgu olduğu savunmasını yapmıştır.

Olayın basına yansımasıyla Viking tarihindeki kadınlar ve köleler ilgili tartışmalar yeniden gündeme gelmiştir. Viking yeniden canlandırmalarındaki kadınların hakları üzerine çalışan ve konu hakkındaki görüşlerini Sydsvenskan gazetesine konuşan Caroline Holmberg bu tür olayların Viking Çağı kadınları hakkındaki doğru olmayan stereotipleri cesaretlendirdiğini iddia etmiştir. “Bu, Vikingler hakkındaki dışarıya doğru bir izlenim vermiyor. Hali hazırda sembollerimizi kullanan aşırı sağ gruplardan şikâyetçiyiz. Küçük bir grubuz ve bu tür haberleri tasvip etmiyoruz.”

Söz konusu yeniden canlandırmayı gerçekleştiren ve Viking Pazarı etkinliğinin sadece köle ticareti ile sınırlı olmadığını söyleyen tiyatro ekibi ise söz konusu olayın çok ciddiye alındığını ifade etmiştir. On bir yıldır faaliyet gösteren Nordic International Slave Trade Company, beş yüzün üstünde insanı yeniden canlandırmalarında kullandıklarını ve aralarında sadece on veya on iki kişinin etkinliği beğenmediğini ileri sürmüştür. Sadece kadınları köle olarak kullanmadıklarını vurgulasalar da “role play” dünyasındaki cinsiyet farkındalığını artırmak isteyen Larp Women Unite söz konusu yeniden canlandırmalarının cinsiyetçi olarak nitelebileceğini söylemiştir.

İsveç’te Viking yeniden canlandırmalarındaki kölelerin durumuna dair tartışmalar devam ederken olayın adli soruşturması devam etmektedir.

Kaynak